Date

Bal 20 2024
Expired!

Time

18:00 - 19:30

Fortepijoninės muzikos rečitalis „Rezonuojantys horizontai: Gamta ir Žmogus“

Bilietai: KAKAVA.LT ir Palangos turizmo informacijos centre

Programa padalyta į dvi dalis: gamtos pasaulio apkabinimą ir vidinių peizažų tyrinėjimą, kurių kiekvieną sudaro du kontrastingi kūriniai. Koncertas prasidės įtraukiančia ir nežemiška patirtimi su užburiančia Tristano Murailo kompozicija „La Mandragore“ (1993). Spektralistų judėjimo pradininkas T. Murailas kūrinyje sklandžiai supina gamtos ir garso elementus, kviesdamas klausytojus leistis į garsinę ekspediciją po dangiškus garsovaizdžius ir organiškas harmonijas. „La Mandragore“ garsiniai tyrinėjimai bus tarsi durys į gamtos pasaulio stebuklus ir taps pagrindine koncerto tema. Nors kompozicija buvo sukurta įsiklausant į gamtos ir kosmoso pasaulį, jame nestinga ir žmogui artimo pasaulio – paukščių, gyvūnų, miško garsų imitacijų. Po užburiančio T. Murailo kūrinio skambės vienas iš vėlyvųjų Ludwigo van Beethoveno šedevrų – Sonata Nr. 31, op. 110. L. van Bethoveno muzika visada buvo vartai į žmogaus sielą, ne išimtis ir ši sonata. Ji yra tiesiogiai susijusi su žmogaus jausmų gelmėmis, priešpriešinant „La Mandragore“ tyrinėtą kosminę karalystę ir sudėtingąjį vidinį „aš“. Sugretindami T. Murailą ir L. van Beethoveną, klausytojai taps išorinio ir vidinio pasaulių sąveikos liudininkais, skatinančiais susimąstyti apie žmogaus ir gamtos visatos tarpusavio ryšį.
Antroji koncerto dalis prasidės kultine Johno Cage’o kompozicija „In a Landscape“ (1948). J. Cage’o, eksperimentinės muzikos pradininko, minimalistinis kūrinys taps tiltu, sujungsiančiu kontempliatyvią T. Murailo kūrinio prigimtį su emocine L. van Beethoveno sonatos gelme. „In a Landscape“ apima paprastumą ir ramybę, kviesdamas klausytojus susimąstyti apie savo vidų ir tylos reikšmę garsų pasaulyje. Ši ramybė bus tarsi nematomas tiltas ar susikaupimo salelė prieš paskutinį koncerto kūrinį. Koncertą vainikuos galingi ir emociškai įtempti Roberto Schumanno Simfoniniai etiudai, op. 13. R. Schumanno kompozicijoje, liudijančioje žmogaus dvasios atsparumą, užfiksuota žmogaus saviraiškos esmė, iliustruojanti sudėtingą mūsų vidiniame pasaulyje patiriamų emocijų gobeleną. Girdėdami šį kūrinį po kontempliatyvaus J. Cage’o kūrinio klausytojai leisis į emocinę kelionę, šlovindami žmogiškosios patirties sudėtingumą ir muzikos galią perteikti giliausius jausmus.

VIKTORAS ORESTAS VAGUSEVIČIUS šių dienų muzikiniame gyvenime išsiskiria savo įvairumu, bei kūrybine drąsa. Šis pianistas, baigęs fortepijono studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (prof. P. Geniušo klasėje) o taip pat fortepijono ir šiuolaikinės muzikos studijas Vienos muzikos ir scenos menų universitete (prof. A. Kouyoumdjian ir prof. M. Hoursiangou klasėse) vis dažniau yra girdimas kaip klasikinės, šiuolaikinės ir improvizacinės muzikos atlikėjas. Jis itin glaudžiai bendradarbiauja su laisvosios improvizacijos žanro muzikantais, įvairių audiovizualinių projektų kurėjais, šiuolaikinės muzikos ansambliais. Reguliariai pasirodo šiuolaikinės ir klasikinės muzikos festivaliuose. Įvairialypis pianistas pastaraisiais metais taip pat itin daug koncertuoja kaip nebylaus kino įgarsintojas, o 2019 m. su didžiuliu pasisekimu debiutavo žymiausiame pasaulyje Pordenonės (Italija) nebylaus kino festivalyje.

Vieta

Palangos kurhauzas
Grafų Tiškevičių alėja 1