Palangoje Baltų vienybės dieną netrūks nei skanaus maisto, nei linksmų atrakcijų

Palangoje Baltų vienybės dieną  netrūks nei skanaus maisto, nei linksmų atrakcijų

 

Palanga šeštadienį, rugsėjo 23 d., pakvies į Baltų vienybės dienos šventę – tarpvalstybiniu lygiu kurorte rengiama šventė lankytojams pažers įvairiausių atrakcijų: geros muzikos, parodų, filmų, proto mūšio kovų, sportinių rungčių ir dar daug staigmenų. Be kitų pramogų, mieste šurmuliuos kermošius, savo išmonę demonstruos barbekiu bei Maisto vagonėlių festivalio meistrai.

Šurmuliuos kermošius

Kokia gi šventė be gero kermošiaus – veikiausiai pasakytų kiekvienas, mėgstantis lankytis įvairiose miesto šventėse. Ne išimtis ir šiemetinė Baltų vienybės diena – jos metu Palangos centre, Vytauto bei J. Basanavičiaus gatvėse, išsirikiuos arti pusantro šimto kermošiaus dalyvių – tautodailininkų bei kulinarinio paveldo atstovų. Šiemetiniame kermošiuje laukiama dalyvių ne tik iš įvairių Lietuvos miestų, bet ir svečių iš Latvijos, Ukrainos, Rusijos – Kaliningrado srities. Išskirtinis kermošius bus ne tik asortimentu, bet ir išvaizda – visi jo dalyviai paprašyti savo prekyvietes padabinti lietuviška ar latviška simbolika bei pagal galimybes pasipuošti tautiniais drabužiais.

J. Basanavičiaus gatvėje išsirikiuos tautodailininkai, siūlysiantys originalių dirbinių, o J. Basanavičiaus gatvės pabaigoje bei Jūratės ir Kastyčio skvero pradžioje smalsuolių lauks senųjų baltų amatų demonstruotojai – bus galima pamatyti, kaip patyrusių meistrų rankose „gimsta“ kalvystės gaminiai, karpiniai, rištinės bei vytinės juostos, nėriniai, odos dirbiniai, kaip drožiami mediniai šaukštai, apdirbamas gintaras ar vilna ir kita.

Gardžiais kvapais bei valgiais šventės svečiai bus viliojami Vytauto gatvėje – atkarpa nuo Kretingos g. iki Rąžės g. bus skirta kulinarinio paveldo meistrams. „Čia bus ir naminės duonos, dešrų bei lašinių, medaus, naminių sūrių, giros. Be abejo, bus ir žuvies – kokia gi šventė be rūkytos žuvies? Be kitų skanėstų, Latvijos kulinarinio paveldo meistrai atveš ir garsiųjų latviškų saldainių“, – sakė vienas iš kermošiaus organizatorių, tautodailininkas Albertas Bukauskas.

Barbekiu meistrai

O štai Jūratės ir Kastyčio skvere pasklis kepamos mėsos ir žuvies aromatas – čia gero skonio mėgėjai susirungs baltų patiekalų Barbekiu turnyre Lietuvos Seimo ir Latvijos Saeimos pirmininkų taurėms laimėti. Savo išmonę demonstrus į devynias komandas susibūrę grilio meistrai, tarp kurių bus ir kelios komandos iš Latvijos. „Meistrai gamins patiekalus iš sterko, vištos, jautienos krūtininės, o taip pat parengs namų darbus – kiekviena komanda turi paruošti patiekalą iš žvėrienos, kuris būtų artimas baltų kulinariniam paveldui. Visus patiekalus „aklojo teisėjavimo“ būdu vertins kompetentinga komisija“, – sakė Lietuvos barbekiu kepėjų asociacijos vadovas Juozas Kaminskas.

Žiūrovai galės ne tik stebėti, kaip grilyje gaminami patiekalai bet ir pasisemti patirties bei idėjų savo iškyloms – barbekiu meistrai mielai dalinsis naudingais patarimais. „Norime visiems parodyti, ką galima išsikepti grilyje. Jei komandos turės galimybių, savo patiekalais pavaišins ir svečius“, – teigė J. Kaminskas.

Maisto vagonėlių festivalis

S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje taip pat sklandys gardūs kvapai – čia šeštadienį vilios maisto vagonėlių festivalis.

Tai bus pirmasis gatvės maisto festivalis Palangoje, todėl patrauklus, įdomus ir naujas renginys miestiečiams bei miesto svečiams – įsitikinę šio festivalio organizatoriai.

Baltų vienybės dieną Palangoje bus apstu pramogų ne tik gero skonio mėgėjams – kurorte šeštadienį šurmuliuos labai įvairūs, visokio amžiaus pramogautojams skirti renginiai. Svarbiausi akcentai, kaip ir galima tikėtis, bus susiję su baltų – lietuvių bei latvių – kultūra, kalbomis bei tradicijomis.

Tarptautinė šventė

Palangoje Baltų vienybės diena minima kasmet, tačiau šiemetinė šventė bus išskirtinė – tarptautinė. Joje dalyvaus abiejų šalių – Lietuvos bei Latvijos – oficialios delegacijos – Seimo pirmininkai, kultūros ministrai, kitų ministerijų atstovai bei diplomatai. Taip pat šios šventės proga į kurortą suvažiuos Palangos miestų-partnerių iš užsienio valstybių atstovai. šventės globėjai – Lietuvos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Latvijos Saeimos pirmininkė Inara Murniecė.

Vienas iš iškilmingų Baltų vienybės dienos momentų – garbingo apdovanojimo – Europos Tarybos Garbės ženklo – įteikimas Palangos miesto savivaldybės atstovams. Tai – trečiosios pakopos apdovanojimas, kuris skiriamas Europos miestams už tarptautinį bendradarbiavimą. Šį garbingą apdovanojimą Palangai įteiks Europos Tarybos atstovai.

Gera muzika

Šeštadienį Palangoje skambės gera muzika: šventinius renginius pradės pirmą kartą Palangos istorijoje vyksiantis jungtinis Lietuvos ir Latvijos diplomatinių chorų ir Palangos orkestro pasirodymas. Pačiose įvairiausiose Palangos vietose skambės liaudiška muzika – kurorte vyks tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely“, subursiantis apie 350 dalyvių. Festivalyje dalyvaus 18 meno kolektyvų ir Lietuvos bei Latvijos, o vienas kolektyvas atvyks net iš Vokietijos. Koncertų salėje taip pat vyks koncertas – čia žiūrovai scenoje išvys klasikinės muzikos grupę „Dagamba“ (Latvija) ir naujųjų idėjų kamerinį orkestrą „NIKO“ (Lietuva).

Alternatyvios muzikos gerbėjai bus laukiami kultūros bare „Kablys: Jūra. Kultūra“, kur vakare vyks maisto vagonėlių šventės „Food Park Palanga“ uždarymo koncertas. Jo metu pasirodys grupės „Flash Voyage“ ir „Baltasis Kiras“.

Ragins sportuoti

Baltų vienybės dieną renginių Palangoje vyks ir daugiau: Lietuvos bei Latvijos mokslininkus ir turizmo atstovus suburs konferencija „Baltų kelias“, „Protų mūšio“ kovose susirungs Lietuvos bei Latvijos moksleiviai, vyks įvairios abiejų šalių menininkų darbų bei vaikų piešinių parodos, vilios kalbų mokyklėlė „Baltiški žaidimai“.

Mėgstantieji aktyviai leisti laisvalaikį bus pakviesti į dviračių maratoną-žygį maršrutu Nida (Latvija) – Palanga bei dalyvauti Šventojoje vyksiančiose „Vikingų laivų“ lenktynėse.

Kuršių Vikingų regata vyks Šventosios upėje, atkarpoje nuo Beždžionių tilto iki sveikatos centro „Energetikas“ poilsiavietės tilto. Varžydamiesi tarpusavyje, regatos dalyviai vikingų valtimis įveiks pusės kilometro distanciją. Kiekvieną komandą sudarys 10 žmonių  – komandos vadovas, būgnininkas bei 8 irklininkai. Lenktynių startas bus skelbiamas prie Beždžionių tilto, finišas ­– prie „Energetiko“ poilsiavietės tilto.

Norintieji išbandyti savo jėgas irkluojant, kviečiami registruotis tel. 8 673 83007 (Darius) arba el. p. info@birstononemunas.lt.

Populiarinti baltų ryšius

Baltų vienybės diena – tradicinė šventė, kurios tikslas yra populiarinti glaudžius latvių ir lietuvių tautų bei valstybių ryšius, rugsėjo 23 d. visus neabejingus baltų kalboms, kultūrai bei papročiams sukvies į Palangą. Ji kasmet minima, pažymint 1236 metais įvykusį Saulės mūšį, per kurį sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas baltų žemių užkariavimas. 2000 metais Lietuvos ir Latvijos Parlamentai Saulės mūšio dieną paskelbė Baltų vienybės diena.

sekite mus facebook

renginiai