Jurgi, paimk raktus

JURGI, PAIMK RAKTUS

Dažnas folkloro puoselėtojas Lietuvoje žino, kad pasveikinti pavasarį, sutikti Jurgines jis turiningai gali Palangoje – čia jau seniai rengiamos tradicinės Jurginių šventės.

Švenčių „Jurgi, paimk raktus“ organizatorė – Palangos kultūros ir jaunimo centro etnografė Zita Baniulaitytė.

2011 m. surengtas tarptautinis Jurginių papročių festivalis. Tarptautiniame festivalyje dalyvavo rekordinis dalyvių skaičius, net 26 kolektyvai. Tai bretonų folkloro kolektyvas iš Prancūzijos, Rucavos ir Bartos etnografiniai ansambliai iš Latvijos,  didelis būrys Lietuvos etnografinių ansamblių ir folkloro kolektyvų.

Projekto organizatoriai kiekvienais metais siekia supažindinti žiūrovus su šios pavasario šventės papročiais, tęsti tradicijas ir puoselėti bendradarbiavimą su folkloro, etnografiniais kolektyvais iš visos Lietuvos ir užsienio. Todėl šventės metu vyksta ne tik pramogos, koncertai, bet ir edukacinė programa skirta visai šeimai.  Taip pat renginio metu dalyvauja kulinarinio paveldo atstovai, tautodailininkai, kurie viešai atskleidžia savo meistriškumo sugebėjimus. Vyksta įvairūs žaidimai, varžytuvės, parodos, viena iš linksmiausių tradicijų – naktišokiai. Kiekvienais metais šventė nepraeina be simbolinės Jurgio raktų paieškos, dažniausiai į šią veiklą įtraukiami raiteliai, folkloro ansamblių dalyviai, veiksmas vyksta parke, netoliese Birutės kalno. Šventė taip pat neapsieina ir be drakono simbolio, vienais metais tai – ugnies skulptūra iš nendrių ir šieno, kitais metais  tai – gyvų žmonių grandinė. Organizatoriai kasmet ieško naujų išraiškos priemonių, nors temos ir tradicijos išlieka.

Jurginėse 2017 m. dalyvavo šie folkloro ansambliai: „Poringė“, „Nalšia“, „Ratilio“, „Labingis“ iš Vilniaus; „Pulkelis“, „Raskila“ iš Panevėžio; „Linago“ iš Kauno; „Verpeta“ iš Kaišiadorių; „Salduvė“ iš Šiaulių; „Alksna“ iš Mažeikių, Palangos ansambliai „Kikilis“, „Mėguva“.

Daugiau info apie Jurginių papročius ir šventę „Jurgi, paimk raktus 2013“: http://samogitia.mch.mii.lt/ZZ_2013_2/ZZ_2013_2_geras_2-5g.pdf

„Jurgi, paimk raktus 2017“: http://www.palangostiltas.lt/tradicine+jurginiu+svente+kviete+jurgi+paimti+raktus+o+dalyvius++linksmintis,7,2,7720.html

Akimirkos iš Jurginių šventės 2017 čia

sekite mus facebook

renginiai